V tomto návodu můžete nalézt řešení nejčastějších technických potíží, které mohou v rámci projektu u Webnode nastat. Obecně na pozadí běží automatizované kontrolní systémy, které jakékoliv nestandardní stavy reportují – často je tedy vše již řešeno naším týmem a doporučíme tedy chvíli počkat.
Některé situace se pak dají často identifikovat dle zobrazené chybové hlášky – pokud uvedené postupy situaci neřeší, přihlaste se a napište nám pomocí kontaktního formuláře.
Obecně doporučujeme upravovat web v prohlížeči Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge nebo Safari.
Obsah
1. Frontend (webová stránka zvenčí)
2. Backend (administrace a editor)
3. E-mailové služby
1. Frontend (webová stránka zvenčí)
1.1 Tento web není dostupný
Tato hláška se může lišit vzhledem k používanému prohlížeči, její význam by však měl být velmi obdobný (podoba „Tento web není dostupný“ je používána v Google Chrome). Nedostupnost stránek může mít více různých důvodů. Obecně doporučujeme prověřit internetové připojení nebo případně vyzkoušet zobrazení později.
1.2 Ztratili jste se?
Hláška s číslem 404 se může objevit hned v několika situacích. Děje se tak například ve chvíli, kdy jste přesouvali doménu z jednoho projektu na druhý, ale DNS záznamy stále směřují na původní projekt – v tomto případě je obecně třeba počkat 24 hodin od přesunu domény.
Další možností může být expirace či absence balíčku prémiových služeb u projektů s vlastní doménou (využívání vlastní domény je prémiová funkce). V tomto případě prosím zkontrolujte platnost balíčku v administraci dané stránky a případně ho prodlužte.
Poměrně častým důvodem může být také zadání adresy v nesprávné tvaru, zkontrolujte tedy v adresním řádku prohlížeče podobu adresy.
1.3 Oops
Hláška Ooops!! zpravidla znamená nějakou technickou potíž. V tomto ohledu doporučujeme pár hodin počkat – je možné, že došlo k výpadku v našem editoru. Případně se samozřejmě můžete přihlásit se a napsat nám pomocí kontaktního formuláře.
1.4 Vaše připojení není soukromé
Tato hláška se může lišit vzhledem k používanému prohlížeči, její význam by však měl být velmi obdobný (podoba „Vaše připojení není soukromé“ je používána v Google Chrome). Hláška signalizuje potíž s bezpečnostním (SSL) certifikátem.
Ať už máte doménu registrovanou u Webnode nebo u jiného technického správce (a na Webnode pouze nasměrovanou prostřednictvím DNS záznamů), přihlaste se a napište nám pomocí kontaktního formuláře.
1.5 Stránka byla zablokována
Důvodem blokace může být porušení našich smluvních podmínek, velmi dlouhá neaktivita vlastníka projektu, žádost vlastníka projektu či určité nastavení vlastní domény. Zde prosíme kontaktujte po přihlášení do administrace projektu rovnou naši zákaznickou podporu prostřednictvím kontaktního formuláře.
2. Backend (administrace a editor)
Nefunkční administrace či editor může být způsobená aktualizací dílčích částí systému – v takovém případě doporučíme pár minut počkat a editaci vyzkoušet později. Pokud ani po delší době editor nereaguje, můžete zkusit následující postupy.
2.1 Administrace běží ve smyčce
V případě, že například kliknete v detailu projektu na Upravit stránky a jste vráceni na stránku Moje projekty nebo se editor chová nějakým podobným způsobem, doporučujeme promazat cache prohlížeče – více informací můžete nalézt v návodu zde.
2.2 Funkce nepracuje, jak by měla
Ve chvíli, kdy nějaká z funkcí editoru nefunguje tak, jak by měla, doporučíme prověřit vše dle návodu v naší nápovědě. Také je dobré prověřit, zda máte pro danou funkci aktivní potřebný balíček prémiových služeb, to můžete zkontrolovat v ceníku pro klasické webové stránky zde nebo v ceníku pro e-shop zde.
Komplikace může být způsobená také zaplněnou mezipamětí prohlížeče. Můžete vyzkoušet ji promazat, také se dá stav opravit publikací projektu, či obnovením stránky přes kombinaci kláves Ctrl + F5 (před obnovou stránky si prosím zkopírujte větší texty, po obnově by mohly zmizet).
Pokud funkce jeví známky nesprávného chování, můžete se přihlásit a kontaktovat nás pomocí formuláře, rádi vše prověříme s naším technickým týmem.
2.3 Chybová hláška
Pokud se vám v rámci editoru zobrazuje jedna z výše uvedených chybových hlášek, mohlo dojít ke krátkodobému výpadku dostupnosti našeho editoru. Na pozadí běží kontrolní systémy, které výpadky hlídají a pokud se stane, okamžitě se situace řeší.
Jestliže tedy nepotřebujete stránku upravit ihned, doporučujeme počkat pár hodin, případně se můžete přihlásit na Webnode a kontaktovat naši podporu.
3. E-mailové služby
3.1 Nově příchozí zprávy nejsou v e-mailové schránce
Pokud v e-mailové schránce na portálu Webnode nevidíte žádnou příchozí poštu a víte, že Vám je zasílána, doporučujeme prověřit, zda nemáte nastaveno přeposílání na jinou adresu tím způsobem, že je veškerá pošta přesměrována právě tam. Jestli chcete, aby byla pošta zasílána i do schránky na Webnode, stačí ji přidat mezi adresy pro přeposílání – více informací zde.
V případě, že využíváte externího poštovního klienta (například Outlook, Thunderbird, Mail pro MAC apod.) nebo je účet napojen do Gmailu, doporučíme ověřit, zda nedošlo ke změně DNS záznamů na Vaší doméně. Také prosím zkontrolujte, zda je klient nastaven tak, aby na serveru zanechal kopii zprávy.
3.2 Nefunguje nastavené přeposílání
Obecný návod pro přeposílání můžete nalézt v naší nápovědě zde. Pokud přeposílání nefunguje správně, v prvé řadě zkontrolujte, zda bylo přeposílání vlastníkem schránky potvrzeno – obecně doporučujeme přeposílání smazat a následně nastavit znovu.
Pokud se po kliknutí na odkaz v potvrzovacím e-mailu objeví chybová hláška, že se nastavení přeposílání nezdařilo, je vhodné v prohlížeči smazat soubory cookies.
Pozor: Jestliže testujete přeposílání, ujistěte se, že e-mail neposíláte z adresy, na kterou mají být zprávy přeposílány. Některé poštovní klienty nebo například Gmail mohou takovouto zprávu následně v přijaté poště přeskočit.
3.3 E-mailový účet se nedaří nastavit do poštovního klienta
V první řadě je dobré prověřit, zda zadáváte správné heslo. Heslo můžete změnit přes vlastnický nebo administrátorský účet projektu dle návodu zde.
Dále zkontrolujte, že máte správně zadáno nastavení účtu (název serveru, port, uživatelské jméno, SSL/TLS). Informace pro konkrétní klienty můžete nalézt v naší nápovědě.
V případě, že máte vše nastaveno správně, pořiďte prosím snímky obrazovky, na kterých je zachycena chybová hláška i zadané nastavení.
Tyto snímky nám můžete zaslat na naši podporu. Vhodné je také připojit co nejvíce informací o daném stavu (jak dlouhou trvá, zda jste prováděli nějakou změnu apod.).
3.4 Odesílané zprávy se vrací zpět
Důvodů pro vracení zpráv může být několik – ve většině případů je konkrétní důvod uveden ve vrácené zprávě (nedoručence).
Doporučujeme tedy zkontrolovat zprávu, které se vrátila, a prověřit informace o nedoručení spolu s konkrétní chybovou hláškou a kódem chyby. Mezi časté chyby patří:
550 5.1.1 User unknown/User does not exist, neboli adresa příjemce neexistuje. E-mailový účet příjemce je buď neaktivní, nebo adresa může obsahovat překlep. Zkontrolujte prosím správnost adresy nebo adresáta kontaktujte pro prověření jiným způsobem.
550 5.7.1 Recipient address rejected. Doručení může bránit nesprávné nastavení poštovního klienta nebo domény. V tomto případně prosím zašlete snímky přesné chybové hlášky a vašeho nastavení v poštovním klientu přímo na naši zákaznickou podporu – toto doporučujeme provést skrze kontaktní formulář po přihlášení.
550 5.7.1 Sender Policy Framework of „XYZ“ domain denied your IP address. Tato hláška značí potíž se zprávou, kterou jste odeslali nebo přeposlali. SPF (Sender Policy Framework) je zabezpečení, ve kterém si majitel domény určuje, jaké servery (IP adresy) z jeho domény mohou posílat elektronickou poštu. Kontrolu, zda zpráva přišla z autorizovaného serveru, provádí příjemce. Ten rovněž vygeneruje chybu, pokud zpráva přišla ze serveru, který k odesílání není povolen, a pošle ji odesílateli. Celou zprávu s danou chybovou hláškou prosím zašlete skrze kontaktní formulář (po přihlášení na Webnode) naší podpoře k prověření.
POZOR: Odesilatelem vrácených zpráv (nedoručenek) většinou bývá tzv. MAILER-DAEMON (automatická část systému pro e-mailové schránky). Na adresu MAILER-DAEMON je zbytečně odepisovat, nikdo na zprávu neodpoví.
3.5 Zprávy zaslané na e-mail u Webnode se vrací odesílateli
Přesný důvod toho, proč zpráva nebyla doručena, je uveden přímo ve vrácené zprávě i s kódem chyby. Mezi možné příčiny mohou být:
A. Server odesílatele nebo jeho e-mailová adresa je vedena na některém z blacklistů, které slouží jako ochrana před šířením spamu a škodlivého obsahu. Nápravu v tomto případě může zajistit právě odesílatel, případně poskytovatel e-mailových služeb odesílatele.
B. Zpráva je odmítnuta spamovým filtrem s hláškou „Blocked by SpamAssassin“. Příčinou může být blacklistování odesílatele a serveru odesílatele, případně vložení podezřelých odkazů či příloh do samotného e-mailu. Whitelistování není přímo možné, mnohem vhodnější je, aby odesílatel odstranil příčinu problému.
Vrácenou zprávu (nedoručenku) i s chybovou hláškou a případnými přílohami můžete po přihlášení zaslat na naši podporu prostřednictvím kontaktního formuláře, rádi vše prověříme.