V tomto článku nájdete základné tipy pre SEO, teda optimalizáciu pre vyhľadávače.
1. Udržujte svoje webové stránky aktuálne podľa vášho podnikania alebo odvetvia
2. Použite svoju vlastnú doménu
4. Prepojte svoju stránku s Google Search Console
5. Efektívne využívanie sociálnych sietí
6. Skontrolujte mobilnú verziu stránky
1. Udržujte svoje webové stránky aktuálne podľa vášho podnikania alebo odvetvia
Vo všeobecnosti je vždy najdôležitejší obsah stránky, ktorý musí byť prínosom pre jej návštevníkov. Je obzvlášť dôležité používať kľúčové slová v názvoch vašich článkov alebo stránok.
Ak napríklad predávate topánky a práve spúšťate špeciálnu ponuku, môžete napísať 3 názvy s rôznym vplyvom, ako je uvedené nižšie:
- Nadpis 1: Ponuka týždňa – Tento nadpis privedie na vašu stránku návštevníkov, ktorí hľadajú slová ako „ponuka“ a „týždeň“, ale neprivedie ich k tomu, čo predávate: k obuvi. Nakoniec môžete získať veľa návštevníkov, ktorí nemajú záujem o váš produkt.
- Nadpis 2: Ponuka športovej obuvi – Tento nadpis je lepší pre tých, ktorí hľadajú “obuv“. Je to pohodlnejšie, pretože návštevy, ktoré získavate, pochádzajú od ľudí, ktorých vaša ponuka skutočne zaujíma.
- Nadpis 3: Ponuka športovej obuvi v Žiline – Tento nadpis je rovnako účinný ako Nadpis 2, no zužuje výsledky na záujemcov o ponuku v konkrétnom meste/krajine, ktoré ste opísali v nadpise.
2. Použite svoju vlastnú doménu
Vyhľadávače hľadajú relevantnosť v obsahu stránky, ako aj v názve domény stránky. Ak ste si teda vybudovali renomovanú značku, účinnou stratégiou je, aby i názov vašej domény zahŕňal vašu značku.
Napr. ak sa vaša firma volá “Topánky od Kláry”, zaregistrujte si doménu topankyodklary.sk.
Ak ste si ešte nevytvorili názov značky, môže byť lepšie opísať vašu firmu alebo odvetvie v názve domény, napríklad topankyzilina.sk alebo predajobuvi.sk.
Svoju doménu si u nás môžete zaregistrovať podľa návodu tu.
3. Pomenujte svoje obrázky
Vyhľadávač bez popisu obrázka nedokáže rozpoznať, čo je na obrázku. Ak k obrázku pridáte popis, zaradí sa do vyhľadávania obrázkov, čo mnohé stránky v súčasnosti nevyužívajú. V praxi môžu mať kľúčové slová v názve obrázku väčší vplyv ako kľúčové slová zadané v SEO nastaveniach projektu.
4. Prepojte svoju stránku s Google Search Console
Keď budete mať relevantný obsah a zaregistrujete si doménu, oplatí sa overiť vašu stránku u Google, aby ste ju mohli začať „indexovať“.
Návod nájdete tu.
Ak sa chcete dozvedieť viac o optimalizácii priamo v Google, odporúčame napríklad kurzy od Google - Digitálna garáž.
5. Efektívne využívanie sociálnych sietí
Udržiavanie kontaktu s vašimi návštevníkmi, zákazníkmi a partnermi je dôležité. Efektívnym spôsobom je využívanie sociálnych sietí.
Sociálnych sietí je veľa, no my sa zameriame na Facebook, ktorý patrí medzi tie najobľúbenejšie. Na Facebooku si môžete vytvoriť stránku pre „fanúšikov“ vášho webu, niečo podobné ako naša stránka Webnode, ktorú si môžete pozrieť tu.
Ak sa chcete dozvedieť viac o stránkach fanúšikov na Facebooku, môžete použiť priamu pomoc od Facebooku.
Po vytvorení stránky na Facebooku môžete na svoju stránku umiestniť tlačidlo „Páči sa mi to“, aby sa vaši návštevníci stali fanúšikmi vašej stránky. Návod na pridanie tlačidla „Páči sa mi to“ do vášho projektu Webnode nájdete tu.
Odkazy na ďalšie sociálne siete môžete pridať napr. na stránku Kontakt, pätičky alebo do doplnkovej lišty.
6. Skontrolujte mobilnú verziu stránky
Editor Webnode ponúka plne responzívne šablóny, takže stránka sa automaticky prispôsobí veľkosti displeja. Odporúčame však skontrolovať vzhľad aj tak, aby sa napríklad obrázky a väčšie prvky zobrazovali vhodne a navigácia na stránke bola pre používateľov príjemná.
Kontrolu jednoducho vykonáte na PC zmenšením okna prehliadača na veľkosť mobilného telefónu. Tiež môžete využiť vývojárske nástroje.